Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
 


Останні новини
Останні новини
За 10 місяців Україна експортувала 42,8 тис. тонн яєць
10.11.2016р.

Протягом січня-жовтня поточного року Україна...

Ринок живця: свині подорожчають до 31 грн/кг
10.11.2016р.

Листопадовий рух цін на ринку живця повторює...

ПРОЕКТ«КУПУЙМО РАЗОМ! 2.0»
09.11.2016р.

Від травня 2016 р. в Україні реалізується проект...

Акційна пропозиція до 1 грудня!
08.11.2016р.

Розпочався період передплати на 2017 рік!

IX Международная выставка LABComplEX. Аналитика. Лаборатория. Биотехнологии. HI-TECH.
08.11.2016р.

18-20 октября 2016 года в ВЦ «КиевЭкспоПлаза» состоялась...

Опитування
Опитування

Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?

10359
13.06.2007р. |
Нові вітчизняні хлібопекарські печі

Хлібопекарська промисловість належить до соціально значущих галузей народного господарства України, оскільки забезпечує населення країни основним харчовим продуктом. На жаль, через значне скорочення обсягів виробництва хліба та хлібобулочних виробів в країні протягом останнього десятиріччя в хлібопекарській промисловості виникло ряд проблем.

Насамперед, це низький рівень використання потужностей хлібозаводів, в середньому на 30–40%, за винятком хлібозаводів Києва і деяких великих міст. Це призводить до нераціонального використання технологічного обладнання, передусім, хлібопекарських печей, через що суттєво збільшуються витрати палива у виробництві. Останнє негативно впливає на економічні показники хлібозаводу, зокрема на рентабельність його  роботи.

 Хлібопекарські печі є головним обладнанням кожного хлібозаводу, власне робота печей визначає не тільки асортимент та якість продукції, але й значною мірою впливає на економічні показники підприємства. В тепловому балансі хлібозаводу від 40 до 50% палива витрачається на хлібопекарські печі та 20–30% – на зволоження середовища пекарської камери, тому витрати палива на хлібозаводі значною мірою залежать від роботи хлібопекарських печей. Нині через значне падіння обсягів виробництва хліба та хлібобулочних виробів в країні, порівняно з 90-ми роками, більшість хлібопекарських печей вимушено  експлуатуються  в одно- або двозмінному режимі, через що середній коефіцієнт їх використання в промисловості знизився до 0,2-0,5. Суттєве скорочення активного часу роботи печей призводить до значних витрат тепла на підтримування їх в „гарячому” режимі під час простою, особливо це стосується печей з цегляною обмурівкою. За статистичними даними, на харчових підприємствах країни на так звані „перехідні” режими щорічно витрачається в промисловості  близько 45% палива від загальних витрат його на випікання хліба та хлібобулочних виробів.

Нині наявний парк хлібопекарських печей в країні становить понад 2000 промислових печей різних типів, марок і модифікацій, з них близько 400 одиниць – це печі з тунельною пекарською камерою в каркасному виконанні, решта – переважно з тупиковою пекарською камерою в цегляній обмурівці (близько 80%), а також ярусні, ротаційні та інші. Серед печей тупикового типу печі типу ФТЛ складають приблизно 95%. Більшість з них експлуатується на хлібозаводах України понад 30 років, а це вдвічі або втричі перевищує нормативні терміни  безпечної експлуатації. Майже всі вони постачалися з Росії.

Серед печей з тунельною пекарською камерою у каркасному виконанні майже половина постачалася в Україну з колишніх Югославії, НДР і ЧССР, решта печей (типу ПХС) – з Росії.

Отже до недавнього часу вітчизняні хлібозаводи були оснащені переважно хлібопекарськими печами закордонного виробництва. В Україні хлібопекарські печі ніколи не виготовлялись. В колишньому СРСР основним виробником та постачальником хлібопекарських печей в союзні республіки був Шебекінський машинобудівний завод,  хоча не завжди ці печі відповідали вимогам випікання хліба за національними технологіями. Навіть сучасні хлібопекарські печі цього заводу не можуть забезпечити випікання хліба з житньо-пшеничних сортів борошна, який споживає більшість населення України. Тому вітчизняна хлібопекарська промисловість вимушена була закуповувати хлібопекарські печі в колишній Югославії (Гостол), НДР (БН), ЧССР(ППЦ). Здебільшого закуповувались промислові печі з площею поду 50 м2 для оснащення хлібозаводів великих міст. Якщо у 80-ті  роки  минулого століття  в країну  щорічно постачалося 30-40 печей, то після 90-х років через відсутність коштів у хлібозаводів та припинення бюджетного фінансування постачання печей скоротилися до 4-8 одиниць на рік, тобто майже в 10 разів.

Зважаючи на нагальну потребу хлібопекарської промисловості в заміні фізично зношених та морально застарілих печей на нове обладнання, керівництво хлібопекарської галузі та продовольчого машинобудування неодноразово ініціювало включення робіт з розробки та освоєння вітчизняних хлібопекарських печей як в „Національну програму на 1992-1996 роки... ”, так і в „Програми виробництва технологічних комплексів машин і обладнання  для агропромислового комплексу на 1998-2005 роки”. Через недостатнє, а в останні роки фактично припинене, фінансування програм  зазначені роботи не були виконані.

Таким чином, перед народним господарством країни постало завдання:  продовжувати закуповувати печі за кордоном або самотужки створити конкурентноспроможні вітчизняні хлібопекарські печі. Висока вартість закордонних печей та відсутність власних коштів у хлібозаводів робило нереальним їх подальше придбання.

За ініціативою підприємств: Укрхлібпром, ВАТ „УкрНДІпродмаш”, ВАТ „Калинівський машинобудівний завод” та за участю Херсонського хлібокомбінату були розроблені нові хлібопекарські печі, а саме, тунельні печі з конвективно-радіаційним  теплообігрівом пекарської камери (три типи) та хлібопекарська піч з двоярусною пекарською камерою.

Тунельні хлібопекарські печі з конвективно-радіаційним обігрівом пекарської камери (А2-ХПК-16, А2-ХПК-25, А2-ХПК-50) призначені для випікання широкого асортименту хліба та хлібобулочних виробів із пшеничного, житнього борошна та  їхніх сумішей – як подових виробів  безпосередньо на конвеєрі  печі, так і  виробів  на листах і в спеціальних формах. В печі також можна випікати борошняні кондитерські вироби – пряники, кекси, бісквіти, заготівки тортів тощо. Випічка широкого асортименту виробів забезпечується завдяки можливості гнучкого регулювання та автоматичного підтримання в зонах пекарської камери температурних і гігротермічних режимів для кожного з видів виробів.  Для випікання виробів з житнього і суміші житнього та пшеничного борошна передбачені режими типу “обсмаження”.  Задана тривалість випікання виробів забезпечується шляхом регулювання в широкому діапазоні швидкості пічного конвеєра. Як паливо в печі може використовуватися природний газ низького тиску або легкі сорти рідкого палива. Встановлені автоматизовані пальники німецької фірми Dreizler забезпечують максимально повне згоряння газу і мінімальні викиди шкідливих речовин в атмосферу.

Особливістю цих печей, що відрізняє їх від закодонних печей аналогічного типу, є застосування комбінованого радіаційно-конвективного підведення тепла до тістових заготовок та примусової рециркуляції пароповітряної суміші в пекарській камері, завдяки цьому досягається  суттєве зниження витрат палива та технологічної пари. Наприклад, при випіканні хліба в печах типу ППП (Чехія ) та Ревент (Швеція) з площею поду 25,2 м2 витрата природного газу становить 16-17 Нм3/год, витрата  технологічної пари – від 75 до 150 кг/ год, для печей  А2-ХПК-25 з аналогічною площею поду ці показники значно менші: витрата палива – не вище 12,5 Нм3/год, технологічної пари – 40 кг/год.

В 2003 році піч А2-ХПК-25 пройшла успішні випробування на Херсонському хлібозаводі №2. Протягом 2003-2005 років такі печі встановлені та експлуатуються на  восьми хлібозаводах  України.

Основні технічні  показники  печі А2-ХПК-25 наведено в таблиці 1.

              Таблиця 1. Технічні показники  печі  А2- ХПК-25

 

 

Найменування показників, розмірність

А2-ХПК-25

1

Продуктивність, кг/г

 

 

– при  випіканні подового хліба із суміші пшеничного та житнього борошна, вагою 0,8 кг;

450

 

– при випіканні батонів нарізних із пшеничного борошна вищого ґатунку, вагою 0,5 кг

600

2

Площа поду, м2

25,0

3

Ширина поду, мм

2100

4

Вид палива

Природний газ

низького тиску

5

Пальник

М 121

Dreizler (Німеччина)

6

Витрати природнього газу при випіканні хліба, Нм3/год

12,5

7

Споживана електроенергія,  кВт/ год

7,0

8

Витрати пари при випіканні хліба, кг/ год

40,0

9

Тривалість розігрівання печі від 200С, год

1,0-1,5

10

Габаритні розміри, мм

 

 

– довжина

15000

 

– ширина

3410

 

– висота

3230

11

Маса печі, кг

17700

 

В процесі експлуатації печі  А2-ХПК-25 на хлібозаводах виявлені такі її позитивні якості:        

– універсальність: можливість випікати як широкий асортимент хліба, так і різноманітні кондитерські борошняні  вироби;

– можливість випікати житньо-пшеничні сорти хліба при порівняно низьких температурах  в зоні „обсмаження” (до 2300С);

– економічність роботи – мінімальні витрати палива, низька температура відпрацьованих газів у димарі 210 – 2200С або до 1300С при використанні утилізаторів;

– невелика теплова інерційність печі, що дозволяє перевести її із холодного стану в  робочий режим протягом 1-1,5 год.;

– відповідність якісних показників хліба та хлібобулочних виробів чинним стандартам;

– відповідність роботи печі міжнародним стандартам з екології та енергоспоживання (коефіцієнт корисної дії  печей  становить 70-85% ).

В 2004 році за техдокументацією, розробленою ВАТ „УкрНДІпродмаш”, Броварський завод „Торгмаш” розпочав серійне виготовлення малогабаритних двоярусних печей А2-ХПК.2, які призначені для хлібозаводів малої потужності, а також для заміни фізично зношених тупикових печей ФТЛ-2.

Нова піч вигідно відрізняється від існуючих печей. В ній можна випікати різноманітний асортимент подових хлібопекарських виробів, у тому числі подовий хліб із суміші житнього та пшеничного борошна. Піч має вбудований парогенератор, що робить її незалежною від наявності технологічної пари ззовні. Завдяки незначній теплоінерційності піч можна вивести на робочий режим  протягом  1- 1,5 год.

Піч оснащена пальником німецької фірми „Драйцлер”, при роботі якого в продуктах згорання практично відсутні шкідливі викиди чадного газу та окисів азоту. 

При роботі печі забезпечується автоматичне розпаювання, підтримування заданих оператором температурних режимів у пекарській камері, тривалість випікання виробів та безпека її  роботи.

Піч А2-ХПК.2 постачається хлібозаводу-замовнику у вигляді максимально підготовлених до монтажу блоків.

Технічні показники хлібопекарської печі А2-ХПК.2 наведені в таблиці 2.

    Таблиця 2  Основні технічні показники печі А2-ХПК.2                                                           

 

Найменування показників, розмірність

А2-ХПК.2

1

Продуктивність, кг/ год.

 

 

– при  випіканні  хліба

300

 

– при випіканні булочних виробів

400

2

Площа поду, м2

17,0

3

Ширина поду, мм

1500

4

Вид палива

Природний газ низького тиску

5

Пальник

М 121

Dreizler (Німеччина)

6

Витрата природного газу з урахуванням парогенератора, Нм3/год

11

7

Споживана електроенергія при випіканні хліба, кВт/год

5,0

8

Витрата пари при випіканні хліба, кг/ год.

35,0

9

Тривалість розігрівання печі від 200С, год.

1-1,5

10

Габаритні розміри, мм

– довжина

– ширина

– висота

 

8100

2750

3520

 

11

Маса печі, кг

12500

 

Як показали результати експлуатації печі на хлібозаводі в м. Городня, Чернігівської обл., вироблений хліб за якісними показниками (смаковими, органолептичними) не поступається хлібу, що випускають обласні заводи. Хліб користується  попитом у міського та сільського населення. Це перший успішний досвід виробництва складного за технологією подового хліба „Український” на районному хлібозаводі.

За теплотехнічними показниками та якістю вироблених хлібопродуктів двоярусні хлібопекарські печі А2-ХПК.2 не поступаються європейським аналогам. Порівняно з аналогічними двоярусними печами ППП (Чехія) при випіканні хліба витрати палива (газу) та технологічної пари  в печах А2-ХПК.2 майже  в 1,5  раза менші.

Розробку та впровадження в промисловість хлібопекарських печей типу А2-ХПК можна вважати успіхом Укрхлібпрому, ВАТ „Укрндіпродмаш”, Калинівського машинобудівного заводу, Броварського заводу „Торгмаш” та загалом України. Нині вітчизняними машинобудівними заводами виготовляється одинадцята піч марки А2-ХПК-25 та четверта піч А2-ХПК.2.  Тепер черга за виготовленням печей з площею поду 50 м2, для оснащення хлібозаводів великих міст. З упровадженням у промисловість печей А2-ХПК-50 з площею поду 50 м2можна буде вважати, що в Україні є необхідний для хлібопекарської промисловості типоряд хлібопекарських печей і в подальшому можна буде відмовитися  від закупівлі  печей за кордоном, які в 2-3 рази дорожче від вітчизняних.

 

О. Васильченко, генеральний директор
об’єднання „Укрхлібпром”,
В. Бєлік, доктор техн. наук, А. Щербаков,
А. Корчинський, кандидати техн. Наук,
ВАТ „Укрндіпродмаш”.


Теги та ключові фрази
пекарські цегляні печі, http, Будова і принцип дії печей ФТЛ-2 і ФТЛ-20, хлібопекарські печі тупікового типу відео, ФТЛ-2 будова, будова хлібопекарної печі тупікового типу, хлібопекарська промисловість в черкасах 2015, Будова і принцип роботи пичей для хліба, види палива для хлібопекарських печей, пекарська піч ХПЄ-500


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   



Інші статті
04.01.2011р.

Крокуємо у ногу з часом

«Структура ринку молочних інгредієнтів за останні 3–4 роки фактично не змінилася. Так, на ринку з’являються нові виробники, нові продукти, але їхня частка не настільки велика, щоб кардинально змінити ситуацію. Лідерство на ринку України, як і раніше, належить закордонним компаніям-виробникам, які націлені на інновації та новітні технологічні рішення і відіграють роль провідного «локомотива» молочної галузі», – розповіла кандидат технічних наук, заступник директора з науки та зовнішньоекономічних зв’язків компанії «Продсервіс» Тамара Ілляшенко.

04.01.2011р.

Особливості виробництва ковбас

Для кожного виду ковбасних виробів є певний процес виготовлення, затверджено технологічні інструкції та рецептури. Суворе дотримання рецептів, технології та санітарного режиму процесу є обов'язковою умовою одержання високоякісних ковбасних виробів.

Більше статей за тегами
Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами

При використанні матеріалів посилання на www.harchovyk.com (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.