Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Україна виробляє чверть світової соняшникової олії
07.06.2013р.

Україна виробляє 25% соняшникової олії від світового...

Україна збільшила експорт курятини у 2,5 рази
07.06.2013р.

Збільшення виробництва м’яса птиці...

В Мінагро стверджують, що ГМО-продукція в Україну не завозиться
04.06.2013р.

Україна не завозить на свою територію...

Низькі ціни на м'ясо змушують аграріїв пускати худобу під ніж
30.05.2013р.

Зниження закупівельних цін на велику рогату худобу...

Опитування
Опитування

Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?

2299
16.02.2011р. |
М’ясопереробне обладнання від полтавчан
Відкрите акціонерне товариство «Полтавський машинобудівний завод» є одним із повідних підприємств із розробки і виробництва технологічного обладнання для переробки м’яса великої і малої худоби та птиці. Фахівці підприємства плідно працюють над створенням надійних високопродуктивних машин.

Для прикладу візьмемо вовчок К7-ФВП-160-03, призначений для подрібнення мороженого без кісток жилованого м’яса. Його продуктивність – не менше 5000 кг на годину, ступінь подрібнення великий, середній і дрібний. До вовчка додають комплект інструменту для сепарації (жилування) м’яса. Двошвидкісний конічний подавальний шнек дає змогу вибрати оптимальний режим переробки сировини. Своєрідна конфігурація витків робочого шнека, як засвідчили випробовування на ТПК «Слов’янка» (м. Дзержинськ Новгородської обл., Росія), забезпечує подрібнення морожених яловичини, свинини, курятини, курячого фаршу, сала, капусти і цибулі відповідно до найвищих технологічних вимог.
Завод виготовляє й інші вовчки.
Вовчок К7-ФВП-130 також призначений для подрібнення безкісткового жилованого м’яса при виробництві фаршів. Його продуктивність – не менше 2500 кг на годину, а двошвидкісні приводи робочого і подавального шнеків дають змогу підібрати такі режими подрібнення сировини, які, залежно від виду сировини, забезпечать максимальну продуктивність і високу якість готового продукту.
Для подавання сировини у бункери подрібнювальних машин на заводі розробили, виготовили і впровадили у виробництво гвинтовий підіймальник-завантажувач, який забезпечує завантаження сировини на будь-яку висоту, необхідну замовникові. Вантажопідіймачем тут слугує кульова гвинтова пара, яка забезпечує безшумну і плавну роботу, значно зменшує невиробничі енергетичні втрати і збільшує термін експлуатації механізму порівняно з іншими типами підіймачів.

Подрібнювач заморожених продуктових блоків (блокорізка) К7-ФБМ розроблений на нашому підприємстві для подрібнення заморожених м’ясних, сирних, шоколадних та інших блоків, розміром не більше 600х400х200 мм і температурою від –10 до –30ºС на лініях з виробництва дитячого харчування, м’ясних напівфабрикатів, ковбас тощо без дефростування. Продуктивність блокорізки – не менше 8000 кг на годину.

Сепарувальна головка марки К7-ФГС-200 призначена для виробництва фаршу із частин птиці шляхом відокремлення м’яса від кісток. Шнек сепарувальної головки приводить у рух безпосередньо шнек вовчка. Головною робочою деталлю є гільза зі щілинами (канавками) шириною 0,3 мм на всій поверхні. За допомогою головки переробляють курей, бройлерів (каркаси і шиї), шиї індиків. Середній вихід продукту – 60–70%. Приводом слугує вовчок марки К7-ФВП-200, який завод виготовляє протягом багатьох років.

Обладнання, виготовлене на нашому підприємстві, перевірене часом. Його переваги – простота конструктивних рішень, зручність обслуговування, надійність при експлуатації. Вироблене воно з чітким дотриманням усіх санітарних вимог і вимог техніки безпеки. Усі поверхні, що контактують з продуктами, і виготовляють із харчової нержавіючої сталі, а форма і декоративне оздоблення виробів задовольняють найвищі вимоги промислового дизайну.

Обладнання, виготовлене на «Полтавському машинобудівному заводі», впевнено конкурує із закордонними аналогами, значно поступаючись йому ціною. Тому підприємство реалізує свою продукцію не лише на ринку України, а й у Росії, Казахстані, Молдові, Грузії та інших країнах.

Завдяки компетентності наших спеціалістів, індивідуальному підходу до вимог клієнта, швидкому професійному сервісному обслуговуванню замовники ставляться до нас з цілковитою довірою. Ми надаємо повний комплекс послуг, вирішуємо проблеми клієнтів і на підставі цього налагоджуємо з ними надійні та тривалі партнерські стосунки.

Микола Кулинич,
головний конструктор заводу
Теги та ключові фрази
продуктивність обладнання м'ясокомбінату, завод по переробці курячого фаршу україна, експлуатація устаткування для виробництва фаршу, обладнання для м'ясокомбінату, Вовчок обладнання, обладнання вовчок, обладнання для виготовленню фаршу, техніка безпеки для роботи на обладнанні кутері, обладнання м'ясокомбінату, експлуатації вовчка к7–фвп–82
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   



Інші статті
24.12.2010р.

Для якісної оцінки молока 1

Український ринок обладнання для аналізу молока представлений переважно продукцією закордонного виробництва. У нас її пропонують або дочірні підприємства, або компанії-представники чи дистриб’ютори. Для порівняння різновидів, функцій та можливостей аналізаторів молока проведено короткий огляд цього обладнання на українському ринку.

24.12.2010р.

Карамельне розмаїття на вітчизняному обладнанні

Технологія виробництва карамельних солодощів складається з кількох етапів: приготування сиропу, приготування карамельної маси, її охолодження та обробка, приготування карамельних начинок, формування карамелі, обкатування чи обробка поверхні, запаковування. Для виробництва карамелі немає універсального обладнання, кожен із процесів виготовлення карамелі потребує окремих установок.

Більше статей за тегами
Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами
 Реклама: | Поставщики мебельных тканей. Московские поставщики тканей оптом.
При використанні матеріалів посилання на www.harchovyk.com (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.