Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
 






Останні новини
Останні новини
Замовити доставку напоїв
29.12.2020р.

Найнеобхіднішим продуктом життєдіяльності...

Favorite Food & Drinks – грандіозна подія у харчовій галузі
13.11.2020р.

Ваш продукт вартий визнання! Тому запрошуємо усіх...

Какую вкусную пиццу заказать домой или в офис?
18.09.2020р.

Толстая и мягкая, тонкая и хрустящая, классическая...

Унікальна можливість взяти участь одночасно у двох виставках
03.09.2020р.

Наша команда прийняла рішення про проведення...

FoodMaster & PrivateLabel-2020
08.07.2020р.

11-а Міжнародна бізнес-зустріч для розвитку співпраці...

Опитування
Опитування

Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?

3522
28.04.2017р. |
Вибудувати цивілізовані стосунки товаровиробники - переробники - торгівля
Щоб мати картину того, яким була, є і, можливо, буде українська молочна галузь, треба провести не одну розмову із її безпосередніми учасниками, почерпнути інформацію із багатьох джерел, в тому числі галузевих об’єднань, офіційної статистики тощо. Із зібраного «багажу» інформації, думок, аналітики у цій публікації ми постаралися коротко представити ситуацію молочного бізнесу України у різних її напрямах: від молочного тваринництва до молокопереробки, включаючи експорт.

 

Поголів’я та виробництво молока. За останні 10 років виробництво молока усіх видів скоротилося на 15,3% – до 10 млн. 387,2 тис. т. Основну частку в структурі становить молоко від господарств населення, але вона з року в рік скорочується. Натомість зростає частка промислового молока.

Графік 1. Динаміка виробництва молока. За даними Держстату.

 

Графік 3. Частка виробництва промислового молока. За даними Держстату.

Якість молока. Вимоги до якості сировини з року в рік зростають. З 1 січня 2018 року мають набути чинності зміни до ДСТУ, і має залишитися три сорти молока: екстра, вищий і перший. Це означатиме, що малого другого ґатунку чи несортове переробні підприємства не братимуть, а, як відомо, таку сировину виробляють у господарствах населення.

Графік 4.

 

Скорочується поголів’я великої рогатої худоби і корів. Фактично, ця тенденція триває від початку здобуття Незалежності. Якщо у 1990 р. в промислових господарствах налічувалося 21 млн. голів ВРХ, а в приватному секторі – 3,5 млн., то у 2005-му вже було 2,5 та 4 млн., відповідно.

Графік 5. Динаміка чисельності поголів’я ВРХ, млн. голів. За даними Держстату.

З 2017 року в Україні не діє спецрежим ПДВ для виробників сільськогосподарської продукції. У Всеукраїнській аграрній раді кажуть, що сільгоспвиробники не тільки молочної продукції, а й овочевої, садоводи й ті, хто займається тваринництвом, мають право подавати заявки на отримання дотацій. На практиці ж є проблеми із прийманням заявок Державною фіскальною службою, відтак підприємствам складно розрахувати розмір дотації, яку воно зможе отримати.

Закупівельні ціни на молочну сировину. Голова Всеукраїнської аграрної ради Андрій Дикун: «Два роки поспіль у нас була найдешевша у світі сировина. Молочна продукція продовжує зростати. А закупівельні ціни на сире молоко в Україні – падають. Собівартість виробництва росте, для споживача ціна росте, чому тоді для фермера вона падає? На мою думку, так не повинно бути. За нашими підрахунками, а вони не безпідставні, бо останні кілька років ведемо порівняльний економічний аналіз роботи молочних ферм, гранично допустимою межею є 9 грн/кг. На сьогодні 9 грн – це рівень беззбитковості для дуже ефективних молочних ферм, яких у нас не так і багато...»  

«Треба сідати трьом суб'єктам господарювання, ті, які беруть участь в ланцюжку ціноутворення – це товаровиробники, переробники і торгівля, і говорити про механізм ціноутворення в молочній галузі. В нас його немає, він стихійний», – наголосив голова ради директорів Спілки молочних підприємств України Вадим Чагаровський. На його думку, в Україні варто створити «ціновий коридор» на рік, у межах якого можна буде піднімати або знижувати ціни і на сировину і на готову молочну продукцію.

Графік 6.

Молокопереробка. Виробництво молочних продуктів протягом останніх 10 років скоротилося на 11%, або 203,5 тис. т в натуральному вираженні, й за підсумками минулого року становило 1 млн.630,1 тис. т. За великим рахунком, до 2014 року розвиток вітчизняного молочного ринку істотно залежав від РФ. Торгівля із цією країною забирала майже 98% всього сиру. Зрозуміло, що із втратою російського ринку виробництво сирів суттєво знизилося – за даними аналітичного відділу АВМ – більш ніж наполовину.

 Графік 7. Сумарний обсяг виробництва молочних продуктів в Україні за 10 років. За даними Державної служби статистики.

Молочна географія експорту. Останніми роками основним завданням для вітчизняних переробників стала диверсифікація ринків збуту. Позитивні зрушення в цьому напрямі вже є. За словами аналітика Ради з питань експорту продовольства (UFEB) Анни Бурки, минулий 2016 рік став першим повноцінним роком без російського ринку. Низка наших підприємств отримали єврономери і підтвердили, що наш продукт відповідає європейським стандартам.

Що маємо. Основу українського експорту у 2016 році склали молоко, вершки згущені та молочна сироватка (47% та 22% відповідно). Приблизно рівна частка в експорті належить вершковому маслу та незгущеному молоку й вершкам (11% і 10%). Ще 3% припало на ферментовані або сквашені молоко та вершки. Сири, які ще у 2013 році були основою експорту «молочки» з України (43%), минулого року склали лише 7%.

 Графік 8. Основні імпортери згущеного молока та вершків (в т.ч. сухого молока) в 2016 р.

Графік 9. Основні імпортери сирів у 2016 р.

 

 

Графік 10.Основні імпортери українського вершкового масла та молочних жирів у 2016 р.

 

Експорт основних молочних продуктів з України, тис. тон

Нині Україна входить у десятку експортерів молочної продукції.

Споживання молочних продуктів. Через низьку купівельну спроможність населення споживання молочних продуктів, зокрема в останні два роки, впало: з 222,8 до 209,4 кг на особу. Ще менше українці споживали у 2011 році – близько 204,9 кг, при раціональній нормі у 438 кг.

Вадим Чагаровский під час конференції «Молочні ріки витікають з України або чому в Україні більше не буде сезону великого молока» відзначив, що більше половини українських переробників молока закінчили 2016 рік зі збитками. За його словами, немає ніяких надприбутків в переробній галузі.

 

P.S. На сьогодні в Україні працює понад 200 переробних підприємств. Приблизно 20 компаній переробляють 80% сировини, решта – йде на переробку до інших виробників, які, вважають експерти ринку, не впливають на молочний ринок.

Усі учасники молочного ринку сподіваються, що 2017 рік стане роком, коли у нас зменшиться спад обсягів виробництва. Також кажуть, що він має бути початком якості і безпечності, бо без них складно буде рухатися вперед.




Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку



   



Інші статті
30.03.2018р.

«Кооперування – це довіра та готовність до компромісів»

Тема молочної кооперації останніми роками в усіх на вустах. Час диктує і виробникам молока, і переробникам гуртуватися, адже так легше долати і хронічні проблеми галузі, і нові виклики. Багато учасників ринку і експерти кажуть про хороші перспективи кооперації в Україні. А у світі кооперативний рух давно став потужним двигуном молочної індустрії. На цьогорічному молочному конгресі ця тема була провідною.

27.03.2018р.

Молочне господарство країни

За результатами 2017 р. виробництво молока становило на рівні 10387 тис. тонн. Цьогоріч прогнозується незначне зниження виробництва молока до 10100 тис. тонн. Водночас, у структурі виробництва молока від сільськогосподарських підприємств стане більше. Про це поінформувала заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань євроінтеграції Ольга Трофімцева.

Більше статей за тегами

При використанні матеріалів посилання на www.harchovyk.com (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.