Відкриття ринку Євросоюзу може стати серйозним поштовхом для розвитку органічного сільгоспвиробництва в Україні.
Таку думку висловив фахівець із закупівель в країнах СНД компанії «Granosa AG» (Швейцарія) Дмитро Фіденко, передає «АПК-Інформ: овочі та фрукти».
На його погляд, в плані органічного виробництва у українських фермерів є ряд переваг перед європейськими колегами.
«В Україні достатньо багато можливостей вирощувати органічну продукцію на великих площах, в той час, як у аграріїв країн Євросоюзу аналогічний виробничих площ немає», - говорить Дмитро Фіденко.
Однак, при цьому експерт підкреслює, що одна з головних умов для розвитку виробництва органічної сільгосппродукції в Україні є налагодження поставок цієї продукції на зовнішній ринок.
«Розвиток експорту органічної продукції для України є в даному випадку необхідним. Враховуючи великий потенціал українських фермерів, внутрішнього ринку для збуту цієї продукції в Україні недостатньо, тому для нормального розвитку цього сектора поставки на зовнішній ринок необхідні », - коментує він.
Фахівець відзначає, що на сьогоднішній день в ЄС насамперед зацікавлені в покупці органічної продукції з України з відносно тривалим терміном реалізації, таких як зерно і бобові, в той час, як попит на українські органічно овочі та фрукти з боку країн Євросоюзу поки невеликий.
Тим не менш, він упевнений, що попит на органічну плодоовочеву продукцію з України в ЄС безсумнівно з'явиться, але в більш віддаленій перспективі.
При цьому експерт підкреслює, що в даному випадку важливо, щоб держава не заважало розвитку виробництва сільгосппродукції в Україні.
Джерело: Національний агропортал latifundist.com