Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
 


Останні новини
Останні новини
Спільнота м'ясної індустрії. ДОЛУЧАЙТЕСЬ!
14.05.2020р.

Завдяки цьому майданчику ми хочемо бути ще ближче до...

Спільнота пекарів та кондитерів. ДОЛУЧАЙТЕСЬ!
14.05.2020р.

Для Вас буде зібрано усі найсвіжіші та актуальні...

У 2019 році Україна експортувала вина на $11,9 млн
10.03.2020р.

Про це свідчать дані Держстатистики

В Україні створюють породу «бройлерних» ягнят
05.03.2020р.

В Україні планується створити нову вітчизняну...

Опитування
Опитування

Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?

4444
24.05.2007р. |
Через стандарти до успіху: про перспективи серії ISOв Україні

 Події останніх місяців ще раз переконливо довели, що без приведення теорії і практики виробництва харчових продуктів, зокрема, м'яса та м'ясопродуктів, у відповідність до встановлених у цивілізованому світі норм і правил, успіхів в умовах ринкової економіки Україні не досягти. А тим більше - не вижити.

Всі вже зрозуміли, що популістським гаслам на кшталт «ми й так попереду Європи”, або „радянські стандарти – найкращі в світі” ніхто не вірить. Революційна практика суттєво відкоригувала найреволюційніші теорії доморощених апологетів сусідньої держави, що так нас лякали і вступом до СОТ, і євроінтеграцією.

Зрозуміло, що таки треба приводити своє законодавство та інші нормативно-правові акти до загальноприйнятих у світі норм і правил. Тим паче, що є для цього формальний привід - 1 вересня 2005 р. опубліковано довгоочікуваний стандарт ІSО 22000:2005 - „Foodsafetymanagementsystems– Requirementsforanу organizationinthefoodchain” („Системи управління безпечністю харчових продуктів - Вимоги до будь-яких організацій харчового ланцюга”), а 15 листопада 2005 р. - черговий стандарт цієї серії – ІSO/TS22004 -„Foodsafetymanagementsystems— Guidanceontheapplicationof ІSО 22000:2005" („Системи управління безпечністю харчових продуктів - Настанова із застосування ISО 22000:2005"). Є сподівання, що найближчим часом з'являться національні версії зазначених нормативних актів. Чи не підстава це привести й іншу нормативно-правову базу у цій сфері до вимог, прийнятих фактично консенсусом передових країн з розвинутою переробною промисловістю?

Звісно, можна лише засмутитися з того приводу, що не лише норми, а й деякі терміни та визначення із згаданих міжнародних стандартів не знайшли свого відображення у щойно прийнятому законі України „Про безпечність та якість харчових продуктів" (№2809-ІV від 6 вересня 2005 р.) та „Про м'ясо та м'ясні продукти" (прийнято Верховною Радою 22 лютого 2006 р.). Ба, навіть ці два Закони не повністю кореспондують один з одним - в одному, наприклад, йдеться про безпеку харчових продуктів, а іншому - про безпечність. А низка інших термінів обох згаданих Законів не відповідають стандартизованим визначенням, а отже, ані рекомендаціям САС/RCP 1-1969 (Rev.4-2003) „RecommendedInternationalCodeofPractice- GeneralPrinciplesofFoodHygiene" („Рекомендований міжнародний звід правил харчової гігієни"), ані Угоді СОТ „Про застосування санітарних та фітосанітарних заходів" (Угода СПС). Що це - ще одна ланка у ланцюгу труднощів утворення держави чи цілеспрямована робота її супротивників? Адже в економічній боротьбі всі засоби згодяться...

Проте, й державницькі позиції не такі вже й слабкі. Дуже важливою є спільна заява з цього питання представників переробників, громадських і професійних організацій, зорганізованих Федерацією роботодавців України. Від громадської активності виробників та споживачів вже дещо залежить в нашій країні, а отже, ми просто зобов'язані вийти з манівців ЄЕПівсько-радянської еклектики на широкий шлях цивілізованого розвитку.

Чим швидше ми приймемо та запровадимо згадані міжнародні стандарти, тим менше можливостей у недобросовісних конкурентів користуватися різноманітними бар'єрами в економічній боротьбі. І зробити для цього залишилося не так багато: гармонізувати нормативно-правову базу, прийняти Концепцію державної політики у сфері управління безпечністю харчових продуктів та продовольчої сировини на основі принципів HACCP, прийняти національні версії стандартів серії ІSО 22000, докорінно поліпшити систему санітарії та гігієни на виробництві харчових продуктів, створити єдиний орган з контролю за їх безпечністю, запровадити ефективну систему підготовки та підвищення кваліфікації інженерно-технічного складу підприємств галузі тощо. Крім політичної волі, для виконання зазначеного потрібна чітка програма приведення галузі у відповідність до світових вимог. Лише за такої умови українські виробники зможуть забезпечити розвиток виробництва, втримати позиції на внутрішньому ринку та відновити їх за його межами. Вивчення концепцій та методів управління безпечністю харчових продуктів на основі принципів HACCPповинно бути передбачено у відповідних навчальних закладах України. Виховання культурибезпеки виробництва і споживання їжі має стати важливим завданням школи, засобів масової інформації, державних та громадських організацій. Два роки Міністерство охорони здоров'я під усякими приводами гальмує прийняття ретельно виписаного та докладно опрацьованого Плану роботи щодо реалізації принципів управління безпечністю у виробництві харчових продуктів на основі принципів HACCP. До чого тільки не вдавалися винахідливі чиновники із санітарного управління, щоб не допустити вироблення та оприлюднення чіткої та зрозумілої виробнику державної політики.

Національна політика у сфері управління безпечністю харчових продуктів повинна забезпечувати необхідні правові, економічні та соціальні умови, усталені в країнах СОТ, з метою:

•       виробництва високоякісної та безпечної продукції для внутрішнього споживання та реалізації на зовнішньому ринку;

•       рівноправного міжнародного торговельного обміну;

•       задоволення попиту на безпечну та якісну продукцію;

•       стабільного розвитку харчової та переробної галузі;

•       запобігання біотероризму.

Найважливішими умовами успішного виконання вимог Угоди СПС та запровадження стандартів серії IS0 22000 є:

•       реформування системи технічного регулювання харчової продукції з метою гарантованого забезпечення права споживачів на безпечну продукцію;

•       усунення дублювання контрольних функцій трьох центральних органів державного управління: Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства аграрної політики України та Державного комітету
України у справах технічного регулювання та захисту прав споживачів;

•       запровадження реальних механізмів підтримки вітчизняних виробників, в тому числі внаслідок зняття технічних бар'єрів для просування продукції на зовнішні ринки, надання пріоритету при державних
закупівлях тим, хто освоїв та використовує системи HACCP.

Г.І.Миронюк, Г.В.Василенко,
Міжнародний інститут безпечності та якості харчових продуктів

 

 

Теги та ключові фрази
норми стандарту ІSО 22000, ІSО 22000, стандарти серії ІSО
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Інші статті
24.12.2010р.

Від проекту до здавання під ключ

Серед підприємств, здатних якісно виконати весь комплекс робіт – від проектування до здавання під ключ як невеличких забійних пунктів, переробних цехів, так і потужних м’ясокомбінатів, чільне місце посідає «Консорціум «Кентавр».

24.12.2010р.

Для якісної оцінки молока 1

Український ринок обладнання для аналізу молока представлений переважно продукцією закордонного виробництва. У нас її пропонують або дочірні підприємства, або компанії-представники чи дистриб’ютори. Для порівняння різновидів, функцій та можливостей аналізаторів молока проведено короткий огляд цього обладнання на українському ринку.

Більше статей за тегами

При використанні матеріалів посилання на www.harchovyk.com (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.