Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
 


Останні новини
Останні новини
BIG TRADE-MARKETING SHOW
12.12.2019р.

Мега-событие для трейд-маркетологов Украины BIG...

Індія може офіційно дозволити безлімітний імпорт українських яблук
10.12.2019р.

Отримано офіційну відповідь компетентного органу...

Експерти називали причину зниження виробництва борошна в Україні
09.12.2019р.

Падіння виробництва борошна в Україні пов’язують із...

Індія може офіційно дозволити безлімітний імпорт українських яблук
09.12.2019р.

Отримано офіційну відповідь компетентного органу...

Опитування
Опитування

Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?

5865
20.06.2007р. |
Глутамат натрію з позиції якості

Разом з продуктом, який містить менше ніж 99% глутамату натрію, споживач купує токсичні домішки, кількість яких може сягати 20%!

У 1907 р. професор Токійського імперського університету Кікунае Ікеда вперше виділив глутамат натрію шляхом гідролізу пшеничного білка і виявив його здатність підсилювати природні смакові якості їжі, які втрачаються при обробці та зберіганні. Ікеда запатентував цю технологію і вже у 1909 р. була вироблена перша комерційна партія глутамату натрію під торговою назвою Ajinomoto (з японської: Ajinomoto – біля витоків смаку).

З того часу глутамат натрію (monosodiumglutamate) використовується у більшості сучасних харчових технологій як харчова добавка, що підсилює смак і аромат (Е621). Смак глутамату натрію, який називають «юмамі» (umami), визнаний одним з основних смакових відчуттів поряд з солодким, кислим, гірким і солоним.

В Україні глутамат натрію став легальною харчовою добавкою тільки у 2000 році, після постанови Кабміну №342 від 17 лютого, згідно з якого його внесли до переліку дозволених в Україні харчових добавок.

Ринок глутамату натрію

Зараз глутамат натрію як харчова приправа за обсягами виробництва поступається лише солі і перцю. Щорічна світова потреба в цьому продукті за даними лондонської консалтингової асоціації Л. Гепнера (L. Hepner & Associates) становить близько 1,1 млн тонн. Величина щорічного приросту виробництва нині складає 4%.

Усі сучасні технології виробництва глутамату натрію базуються на мікробіологічному синтезі, де сировиною слугують відходи цукрового виробництва, клейковина пшениці чи соєвий білок.

Близько 70% глутамату натрію виробляють у тихоокеанському регіоні, 15% потужностей розміщені у Південній Америці і ще 15% припадає на Європу і Північну Америку.

Близько 34% виробничих потужностей належить японській компанії Ajinomoto (Аджіномото). Два її найбільші підрозділи (Ajinomoto Interamericana Indústria e Comércio Ltda., і Ajinomoto Biolatina Indústria e Comércio Ltda.) зосереджені у Бразилії, де вирощують найдешевшу у світі цукрову тростину, що забезпечує низьку собівартість продукту. Ще один великий підрозділ Ajinomotoрозташований у В’єтнамі (Ajinomoto Vietnam Co., Ltd.).

Значна частка у світовому виробітку глутамату натрію припадає на корейські компанії Daesang Corporation і CJCorporation. Зокрема, остання створила сучасне виробництво глутамату натрію Індонезії у 1989 році.

Тайванська компанія Ведан (Vedan) офіційно відома з 1970 року. Інженери компаніі розробили чудову сучасну технологію одержання глутамату мікробною ферментацією меляси з цукрової тростини і створили потужні виробництва у Тайвані та В’єтнамі.

Але найбільша кількість виробництв зосереджена у Китаї, який є і найбільшим споживачем глутамату натрію. Можна сказати, що кожна китайська провінція має свій глутаматний завод. Тому головні потужності Китаю традиційно спрямовані на чималі потреби внутрішнього ринку і експортна потужність Китаю не перевищує 60000 мт.

Який глутамат споживає Україна

За оцінками 2006 року український ринок споживає щороку понад 3 000 тонн глутамату натрію.

Кількість глутамату від Vedan і Ajinomoto, котрі раніше буквально панували на українському ринку, різко скоротилася впродовж 2004-2005, що можна пояснити відчутним подорожчанням продукції цих фірм порівняно з пропозиціями китайського ринку, на якому до того ж з’явилися бренди високої якості.

У 2005 р. частка продукції з заводів компанії Vedanзнизилася до 35% (рис.1). Трохи меншу кількість (25%) імпортували з Кореї. А обсяги китайських постачальників зрівнялися з Ajinomoto (по 20%).


Рис. 1. Імпорт глутамату натрію в Україну у 2005 р.

Однак за 2006 рік частка китайського глутамату натрію в Україні досягла 75%. Нині Китай представлений низкою компаній-експортерів, які добре себе зарекомендували на світовому ринкую, тому зростання популярності в Україні китайського продукту цілком закономірне.

В той же час у Китаї діє ще багато старих виробництв, які продукують низькоякісний глутамат концентрації 80% або 90%. Цей значно дешевший продукт заборонено використовувати як харчову добавку. Проте, не зважаючи на заборону великі його кількості потрапляють на ринки харчових добавок, в основному, країн, що розвиваються, і, звісно, України.

З усього глутамату, що ввозиться в Україну, близько 75% продукту споживають у вигляді бульйонних кубиків чи порошкових приправ, а також з їжею швидкого приготування – це супи-концентрати, макарони «Мівіна» і т.п. Решта 25% використовують, здебільшого, у м’ясопереробці та інших галузях харчової індустрії.

Великі виробники сухих порошкових приправ і концентратів, як правило, закуповують дорогий брендовий глутамат натрію.

У м’ясопереробній галузі жорстка конкуренція змушує, особливо середніх і дрібних виробників, боротися за здешевлення своєї продукції. Тому часто підприємці звертають увагу, передусім, на ціну, не на якість. Саме через це український ринок, який, на жаль, ще не визначився з чітким дотриманням світових стандартів для глутамату натрію, є сприятливим для постачальників, котрі добре заробляють, збуваючи низькоякісний глутамат, часом заупакований в обгортки відомих брендових постачальників.

Тому в Україні ще часто торгують продуктом, що містить 96% і навіть 90% глутамату натрію замість необхідних і вказаних у сертифікаті 99%.

Досліджуючи торішній ринок, ми відкупили по мішку глутамату натрію (за критерієм найдешевшого) у кількох м’ясовиробників з різних регіонів України (схід, центр і захід). Цей глутамат натрію проаналізували на вміст основної речовини.

Один з мішків мав маркування виробника BBCAGroup (рис.2). BBCAGroup (Китай) є відомим виробником якісної, але дорогої лимонної кислоти. Недавно компанія запустила виробництво глутамату натрію на базі одного з своїх заводів. Результат аналізу – 96,5%. Це не відповідає навіть застарілому стандарту FCCIV,позначку якого добре видно на мішку. Харчовий стандарт FCCIV передбачає вміст основної речовини «не менше 98,5%».

.

Рис. 2

Однак на китайському внутрішньому ринку 96% – це найпоширеніша якість. Доведення чистоти продукту до 99% потребує вкладення значних коштів і призводить до його подорожчання.

Ще один мішок (рис.3) мав зелене маркування з логотипом, характерним для продукції CitrusGroup – китайського виробника, нові глутаматні заводи якого побудовані з застосуванням ефективної технології очищення.

Рис. 3

Тому позначка «min99.0%» на упакуванні Citrus завжди відповідає дійсності. Цей китайський бренд більш відомий під торговою маркою Джіалі (Jiali) – назва компанії, що має ексклюзивне право на експорт глутамату CitrusGroup. Однак в фірмовій упаковці був продукт з концентрацією 90%! Коли ми звернулися до компанії Jiali з цього приводу, нам дали офіційне підтвердження, що глутамат натрію 90% компанія Jiali ніколи не виробляла і не експортувала.

Інша піддослідна партія глутамату натрію містилася у мішку маркованому Vedan, позначкою «Виготовлено у Тайвані» (рис.4). Vedan – це бренд, отже, завжди висока якість. Однак результати аналізу трохи розчарували: 97,5%.

Рис. 4

Можливо, тайванський завод „Ведан” орієнтований на чистоту 98% (FCCIV). Проте ми неодноразово замовляли взірці глутамату у фірми „Ведан”, і вони завжди містили понад 99% основної речовини, а ціна завжди була надто високою для імпорту в Україну. Справжнім походженням такого продукту може бути і Китай, де „Ведан” вклав інвестиції у місцеві глутаматні заводи.

 

Рис. 5

Наступний мішок з взірцем дешевого глутамату (рис.5) містив продукт з вмістом основної речовини 96%. Причому сам мішок виготовлений з дешевого м’якого паперу, який можна легко пошкодити при перевезенні чи перевантажуванні. Жоден відомий виробник-експортер не упаковує глутамат у мішки з такого низькоякісного матеріалу. Тому походження такого продукту – невідомий маленький завод з відсталою технологією та низькою продуктивністю. Таких дрібних виробників у Китаї близько двох сотень і кожен з них заявляє, що він – один з найбільших виробників якісного глутамату.

Низькоякісний глутамат натрію

Глутамова кислота утворює два типи молекул, які називають оптичними ізомерами. Відрізняються вони, як долоні правої і лівої руки. Їх відповідно позначають як L-глутамова і D–глутамова кислота. Живі організми містять і здатні засвоювати тільки L-глутамову кислоту. D–ізомер – не поширений у живій природі і томує чужим для організму.


Неочищений синтетичний глутамат натрію містить натрієву сіль обох оптичних ізомерів – L-глутамової і D-глутамової кислоти, а також піроглутамову кислоту, моно- та дихлорпропаноли і гетероциклічні аміни. Типи домішок і їх кількість залежать від вихідної сировини і методу одержання. Одержати чисту сіль L-глутамової кислоти – це найскладніша і найвитратніша проблема технології глутамату. Тому здешевити кінцевий продукт можна, лише зекономивши на очищенні.

Заглянувши у будь-який сертифікат аналізу глутамату натрію, можна побачити, що регламентується і вміст хлоридів, сульфатів, а також важких металів. Тому нехтувати якістю глутамату, м’яко кажучи, шкідливо для здоров’я. Слід чітко усвідомлювати, що, купуючи продукт, який містить менше ніж 99% глутамату, споживач платить гроші за токсичні домішки, кількість яких може досягати 10-20%.

Чистий глутамат натрію всмоктується і метаболізується як звичайна амінокислота. Тому якісний глутамат натрію, вживаний у регламентованих дозах, є абсолютно безпечним. Це було доведено багаторічними випробуваннями у лабораторіях Європи та Америки. Проте було встановлено, що вживання технічного недостатньо очищеного продукту спричинює поступове отруєння організму, викликаючи мігрені, нудоту, сонливість, порушення травлення, прискорене серцебиття, астму і навіть анафілактичний шок. Деякі дослідники переконані, що патогенні домішки недоочищеного синтетичного глутамату діють безпосередньо на кору головного мозку. Звідси погіршення стану хворих на бронхіальну астму, загострення глаукоми і руйнування сітківки очей.

Стандарти якості глутамату

Навіть найсучасніші виробництва, які базуються на ферментативній технології, дають однаковий спектр домішок, серед яких D-глутамова, піроглутамова і піролідонкарбоксилова кислоти.

Нормативом для виробників і споживачів харчових добавок, а також основою для затвердження і дотримання кожною країною внутрішніх національних стандартів, є специфікації Об’єднаного експертного комітету з харчових добавок при ООН (JECFA).

Специфікація JECFA для глутамату натрію була прийнята на 31-й конференції JECFA у 1987 році і опублікована у 1988 і 1992 роках спеціалізованим виданням Харчової і агропромислової організації при ООН (FAO), відомим за скороченою назвою FNP (Food and Nutrition Papers) – „Публікації про харчові продукти та харчування”.

Безпечним для здоров’я є глутамат натрію, якість якого відповідає сертифікату JECFA, де регламентуються вміст основної речовини «не менше ніж 99,0%».

Усі виробники намагаються вказати у своїх сертифікатах на глутамат натрію величину min 99%. На жаль, ще не завжди вказаний відсоток відповідає дійсності, оскільки деякі виробники задля зниження ціни застосовують спрощені технології.

Як купити якісний глутамат

Відрізнити глутамат натрію з вмістом основної речовини 80%, 90% і 99% за зовнішнім виглядом чи запахом неможливо. На смак – можна, але не завжди. У цьому і «підступність цієї» харчової добавки. Якщо використати неякісні фосфати або гідроколоїди, це виразно позначиться на якості готової продукції. Використання ж брудного глутамату може не погіршити ні смаку, ні вигляду чи зберігання продукту. Наслідки будуть чисто гігієнічні.

А якщо не лише?! Частка глутамату натрію у загальній собівартості, наприклад, м’ясної продукції, незначна порівняно з вартістю м’яса або дорогих гідроколоїдів. То чи варто ризикувати цілою партією продукції і власною репутацією, щоб заощадити пару копійок на глутаматі?

Досвідчені технологи вміють визначати низькоякісний глутамат натрію на смак. Однак це спрацьовує не завжди. Щоб підсилити смак неочищеного технічного продукту, виробники часто підмішують до нього хлорид натрію та інші дешеві добавки. Тому встановити абсолютний вміст глутамату можна лише хімічним аналізом, передбаченим сертифікатом JECFA. В Україні вистачає лабораторій, які можуть виконати цей нескладний аналіз. Зокрема, з цим питанням можете звертатися до авторів статті.

Не слід купувати продукт за ціною, яка значно нижча, ніж поточна середня ринкова ціна, а також якщо на мішку не вказаний виробник, імпортер чи відсутні інші деталі маркування. Авторитетні постачальники глутамату натрію намагаються створити у кожній країні свою мережу постійних дистриб’юторів, інформацію про яких прийнято вказувати на мішках.

Слід особливо остерігатися, якщо продавець запевняє вас, що глутамат виготовлено в Україні чи Росії, де його ніколи не виготовляли. Таке «виготовлення» є лише перепаковуванням імпортованого продукту, коли можна змішувати глутамат різної якості – і не тільки глутамат.

Важливим критерієм є якість упакування. Мішки повинні бути виготовлені з цупкого паперу і мати внутрішній поліетиленовий мішок. Упакування з якісного матеріалу завжди дорожче, тому дрібні та маловідомі виробники надають перевагу дешевим мішкам з поліволокна або м’якого паперу. Глутамат у такому упакуванні завжди низькоякісний і містить, щонайбільше, 96% основної речовини.

Не дотримуючись вищевказаних настанов, ви ризикуєте купити технічний продукт, шкідливий для здоров’я, який може й не зіпсує смак вашої продукції, але колись може добре зіпсувати вам життя і реноме вашої фірми.

Не глутаматом єдиним

У світі давно прийнято не використовувати глутамат індивідуально як смакову добавку, а в поєднанні з сумішшю інозінату і гуанилату натрію (ріботідом) у ваговому співвідношенні глутамат: ріботід від 95:5 до 88:12. Це зменшує витрати глутамату натрію у шість разів. І хоча ціна ріботіду порівняно з глутаматом доволі висока, загалом, завдяки ефективності такої суміші, фінансові витрати на підсилення смаку зменшуються втричі. При цьому смак продукту гармонійніший і, а дорогих ароматизаторів потрібно менше.

Сергій Гладій, канд. хім. наук
Михайло Старчевськи й, докт. хімічних наук

 

Теги та ключові фрази
аджинамоти, де купити глутамат натрію, як змишати глутамат зсиллю, глутамат натрію аджиномото купити, де придбати глутамат натрію яка його ціна, де купити глутамат натрію, глутамат натрію купити, аджинамото купити, Купити глутамат натрію в україні, Натрій глютамат
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Інші статті
23.09.2010р.

Розмаїття у кількості, стабільність – у якості

Компанія «Фудактів» давно працює на українському ринку інгредієнтів. Завдяки стабільно високій якості продукції й професіоналізму працівників компанія зуміла посісти провідні позиції на ринку та заслужила довіру клієнтів. Фахівці пропонують лише якісну продукцію, яка відповідає усім вимогам міжнародних і українських стандартів.

22.09.2010р.

Нове – добре забуте старе, але й дещо нове

Нині прянощі та спеції доповнюють смак продукту, визначають його аромат, впливають на смакові рецептори, а також позитивно впливають на травну систему, поліпшують обмін речовин. На нашому ринку цей сегмент продукції представлений в широкому асортименті від різних виробників. Одним з таких виробництв є компанія «Мілорд» (Росія). На українському ринку єдиним представником цього російського виробника спецій та прянощів є фірма «Тантал».

Більше статей за тегами
Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами

При використанні матеріалів посилання на www.harchovyk.com (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.