Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
 


Останні новини
Останні новини
Спільнота м'ясної індустрії. ДОЛУЧАЙТЕСЬ!
14.05.2020р.

Завдяки цьому майданчику ми хочемо бути ще ближче до...

Спільнота пекарів та кондитерів. ДОЛУЧАЙТЕСЬ!
14.05.2020р.

Для Вас буде зібрано усі найсвіжіші та актуальні...

У 2019 році Україна експортувала вина на $11,9 млн
10.03.2020р.

Про це свідчать дані Держстатистики

В Україні створюють породу «бройлерних» ягнят
05.03.2020р.

В Україні планується створити нову вітчизняну...

Опитування
Опитування

Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?

3955
12.06.2007р. |
Турботи молочарів: або, Чим і кого ми збираємося завалити в СОТ

Разом знайти шляхи вирішення основних проблем, які турбують молочників зібралися учасники 2-ої Всеукраїнської конференції „Молочний світ-2005”, яка відбувалася 1-2 листопада в рамках всеукраїнського форуму „Весь Світ Харчування 2005”. У роботі першої конференції минулого року брало участь понад 200 фахівців галузі, і саме тоді в Україну вперше навідався з візитом високий гість: президент Міжнародної молочної федерації Філіп Джакнік (Ячнік) (Франція). Результатом заходу стало звернення учасників та пропозиції до реалізації завдань, викладених у цьому документі.

Організатори цьогорічного заходу ТзОВ „Аграріка”, центр „Держзовнішінформ”, ДП „Прем’єр Експо” запросили до участі у другій конференції іноземних учасників: Ерхарда Ріхартса, керівника молочного напряму (ZMP(Zenrtale Markt – und Preisberichstelle, Німеччина) з доповіддю про роль ЄС у подальшому розвитку світового ринку молокопродуктів, Джеймса Бега, президента Світової молочної федерації (Великобританія) з розповіддю про основні тенденції світового ринку молокопродуктів та Річа (Ріка) Волкера (Fonterra, Нова Зеландія), який окреслив основні напрями і перспективи розвитку торгівлі молокопродуктами у рамках СОТ.

Сьогодні Україна все ще готується до вступу в СОТ. Як зробити свою продукцію конкурентоздатною? Ось що серйозно турбує і постачальників сировини і виробників молочних продуктів. Авторитетний захід став трибуною, на якій провідні фахівці галузі викладали свою позицію, аналізували тенденції бізнесу, пропонували шляхи розвитку. Дискусія відбулася у трьох напрямках: кількість, якість, ініціатива.

КІЛЬКІСТЬ

Виробництво молокопродуктів зростає, а сировини далі бракує. Це неодноразово у тій чи іншій формі повторювали учасники конференції. Олександр Білоус, генеральний директор концерну „Селекція”, зазначив, що основна тенденція галузі – скорочення маткового(маточного) поголів’я, особливо у приватних господарствах, які наразі є основними постачальниками сировини. Одночасно розвиваються господарства з кількістю 400 голів та більше. Пан Білоус запропонував два методи вирішення проблеми: екстенсивний (збільшення кількості голів) та інтенсивний (збільшення продуктивності завдяки технологіям). На діяльність виробників впливає ще й чинник сезонності молока, який коливається в межах 50%, тимчасом, як в Європі цей показник не перевищує 5%.

„Якість залежить від кількості”, – стверджувала Лідія Карпенко, президент Союзу молочних підприємств України, наголошуючи знову ж таки навідсутності матеріально-технічної бази для молоковиробництва. А головна перепона до реалізації державної програми розвитку тваринництва – брак бюджетних коштів.

Подібні клопоти і у нашого північного сусіда. „Внутрішній потенціал російського ринку ще далекий від насичення”, – відзначив Володимир Лабінов, генеральний(виконавчий) директор Російського союзу підприємств молочної галузі. Причина – брак сировини через зниження поголів’я корів, який не компенсується зростанням надоїв, і як наслідок – зниження валового виробництва молока. Пан Лабінов скрушно зазначив, що росіяни споживають надто мало молочної продукції, – недостатньо навіть для нормальної фізіології. Інший клопіт – велика кількість корів у приватних господарствах, і на відміну від України, таке молоко не є об’єктом товарного виробництва. 52% сировини виробляється у приватних господарствах, а з загальної кількості виробленого молока, на переробку надходить не більше 45%. Деякі заводи пішли шляхом організації пунктів з прийому молока, а то й створення власних молочних виробництв. „Я хочу розвіяти в ваших головах міф: що от, ми вступимо в СОТ і чимось когось там завалимо. Не завалимо – бо нічим валити!”, – так емоційно підсумував пан Лабінов розмову про брак сировини.

Проблема сезонності також турбує росіян. Пікова пропозиція у Росії – червень (12% річного обсягу), провальний місяць – листопад (5%). Таке коливання „б’є” і по виробниках сировини, і по переробних підприємствах. Система плановості радянського часу, коли ціна на молоко була зафіксована Держпланом і утримувалася протягом усього року, в ринкових умовах не діє. Проте існує тенденція до зниження сезонності: достатньо низький коефіцієнт сезонності в Ленінградській області (1, 1).

ЯКІСТЬ

Чому українське молоко неякісне? Тому що в ньому низький рівень білка і високий рівень забруднення. Лідія Карпенко зазначила, що лише 12% із загальної кількості – молоко вищого сорту, 70% – перший сорт. Решта – несортова продукція. „Парадокс суттєвого збільшення випуску молокопродуктів при сталому виробництві молока” – це назва доповіді пані Лідії Карпенко. „Парадоксу немає, – повідомила доповідачка, – є лише неточності статистичних зведень”.

Менеджер компанії DeLaval Олег Павлов розповів учасникам про досвід організації пунктів прийому молока, зазначивши, що часовий проміжок від видоювання молока до наливання в танкери не повинен перевищувати більше 3 годин, а найліпше – миттєве охолодження в танкерах.

„Бодягою” назвав українське масло Василь Вінтоняк, директор ТзОВ „Аграріка”, хоча й зазначив, що його виробництво досить рентабельне. Виявляється, велика кількість українського масла – спреди, тобто неоригінальний продукт. Незважаючи на це, ринок масла в Україні – один з найбільших. Основний покупець українського масла – Росія, збільшується експорт в азійські країни (колишнього СРСР) та на Кавказ. У 2005 році українське масло продавалося не нижче 1600 доларів за тонну (у 2004 р. в середньому(у 2001р довший час продавали навіть по 1000 доларів за тонну.)

Розмірковуючи про якість російських молокопродуктів, Володимир Лабінов виокремив лише декілька компаній, які виробляють продукцію відповідно до європейських вимог. Крім відомих виробників Danone, Ehrmann, до списку він включив і Вологодський молококомбінат, який є одним з найпотужніших заводів Росії і випускає великий відсоток високоякісного молока „Екстра”.

Про проблеми і досягнення української молочно-консервної галузі розповів Василь Шаповал, генеральний директор національної асоціації „Укрконсервмолоко”. У секторі молочних консервів існує жорстка конкуренція та проблеми збуту. Фахівці працюють над створенням нових видів молочних консервів та виробництвом нових стандартів. Лише в минулому році було створено 13 різновидів нових продуктів, а зараз в асортименті – 130 найменувань.

 ІНІЦІАТИВА

Ефективне ведення бізнесу передбачає не лише розуміння проблем, а й пошук шляхів для їх розв’язання. Більшість учасників пропонували ті чи інші методи усунення проблем молоковиробництва і демонстрували нові технології успішного ведення бізнесу.

Кирило Шевельов, керівник відділу продаж харчового та молочного обладнання (Niro A/S, представництво в Росії GEA Filtration) продемонстрував застосування методів фільтрації у молочній промисловості. Мембранна фільтрація – це техніка сепарації на молекулярному рівні. На відміну від інших видів сепарації, у мембранній фільтрації використовується різниця у розмірі молекул, а не різниця у вигляді. Основний вид мембранної фільтрації – мікрофільтрація – видалення бактерій і спор, відділення жиру тощо. Зазначивши, що така технологія є високоефективною, пан Шевельов визнав, що одним із суттєвих недоліків установки мембранної фільтрації є висока ціна.

Ефективний маркетинг – вимога успішного розвитку молочного бізнесу в Україні. Цю тезу аргументував директор з молочного бізнесу ТзОВ „ТД „Західна молочна група” Ігор Кушіль. На сучасному молочному ринку України – 10-15 основних гравців. Поділивши цільову аудиторію молокопродуктів на три групи: преміум, медіум та економ-клас, пан Кушіль повідомив, що для виробників молочної галузі найцікавішою є група економ-класу. Для покупців цієї категорії характерна найнижча звиклість до торгової марки. Продукти класу „преміум” мають відповідати так званим функціональним вимогам – якість, престиж упаковки, 100% дистрибуція. Продукти економ-класу – це молочні продукти в упаковці. Власне, маркетинговий комплекс потрібний для будь-якої компанії, для збільшення її частки на ринку і підвищення вартості акцій. Вартість торгової марки завдяки засобам маркетингу може бути дорожчою на 50% від вартості цілої компанії.

Представник Харківського інституту тваринництва пан Шаповал запропонував присутнім послуги моніторингу. Заклад досліджує фактичні показники якості і безпеки молока на унікальному обладнанні, наразі єдиному в Україні. Дослідження включає в себе первинний  та вторинний моніторинг.

Менеджер ВАТ „Елопак-Фастів” Анна Яворська розповідала про споживчі переваги упаковки молока, вимоги до пакування і нові технології. Пані Яворська переконана, що картонна упаковка найкраща: продукт, запакований в картон, легше донести додому, зручніше наливати і розміщувати в холодильнику. В багатьох європейських країнах картонна упаковка – символ свіжості продукту. Собівартість такої упаковки в Україні буде чи не на 10 копійок дорожчою від плівкової. Пріоритети пакування для молочних продуктів сьогодні становлять: 60% – плівкова упаковка, 27-28% – картонна, решта – пластикова, яка має високий потенціал.

Окремо Анна Яворська розповіла про незаповнений сегмент на ринку молокопродуктів: напої на основі сироватки. Зараз українці мало інформовані про корисність сироватки і практично на усіх молокозаводах цей ультракорисний продукт виливають в каналізацію. А поза тим, сироватка практично повністю засвоюється організмом, містить понад 200 вітамінів та біоактивних речовин, покращує роботу нирок, нормалізує роботу печінки, виводить з організму зайву рідину і токсини, добре діє на імунну систему. Одне слово – скарбниця вітамінів при незначній кількості жиру. У Німеччині дуже популярні напої на основі сироватки, зростає виробництво й у Росії.

З великим ентузіазмом розповідав про нові види фруктових наповнювачів генеральний директор СУАП „Поділляобст” Віктор Харьков. Продемонструвавши відеозйомку процесу сортування солодкої сировини, доповідач зазначив, що продукція підприємства високоякісна, і вирощується винятково на органічних добривах. Пан Віктор розповів, що виробництво безкоштовно віддає яблучну вижимку фермерам для годування корів і запропонував взятися нарешті за вироблення такого корисного і потрібного пектину. А також порадив звернути увагу на лікувальні властивості бузини, з якої на підприємстві виробляють натуральний барвник. На виробництві застосовують два методи зберігання ягід: перший – заморожування при температурі -35оС і зберігання при температурі -25о С, другий – асептичне зберігання ягід, які пастеризуються у свіжому вигляді і зберігаються при температурі +4оС в асептичних мішках по 220 кг, а згодом слугують матеріалом для фруктових наповнювачів.

Було цікаво і корисно. Та все ж, зрозуміло, що які б не впроваджувались нові технології виробництва молочних продуктів, без використання якісної сировини виробити конкурентоспроможний продукт неможливо.

Уляна Чуба

 

Довідка „Харчовика”: Термін „спред” – з англійської означає „розпливатися”, „розстилатися”, „намазуватися”. Цей термін широко використовують виробники європейських країн та США для позначення жирового продукту, що містить менше 80% жиру незалежно від його походження.

 

Теги та ключові фрази
олег павлов делаваль, "поділляобст", кість молока всот, моніторинг ринку масла та спредів, молока вищого сорту недоліки та переваги, мембранної фільтрації, Поділляобст, рівень молоковиробництва в україні за 2011, органічні добрива і СОТ, Олег Павлов delaval
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Інші статті
19.04.2011р.

Приватному виноробу для благородних напоїв

Для багатьох професіоналів і аматорів виноробство стало стилем життя або цікавим хобі. Тож не дивно, що кількість невеликих господарств і виноробів-аматорів збільшується в усіх виноробних країнах і навіть у регіонах, де промислового виноградарства не існувало. Розвивається приватне виноградарство й виноробство і в Україні.

15.03.2011р.

Фрукти й овочі сонячної Македонії

Македонська компанія «ГЕНЕЛ» створена у 1993 р. Її структурний підрозділ «ГЕНЕЛ АГРО» експортує свіжі, заморожені і консервовані овочі та фрукти, молочні продукти (бринзу і сир) і вишукані македонські вина.

Більше статей за тегами
Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами

При використанні матеріалів посилання на www.harchovyk.com (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.