Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
 


Останні новини
Останні новини
Спільнота м'ясної індустрії. ДОЛУЧАЙТЕСЬ!
14.05.2020р.

Завдяки цьому майданчику ми хочемо бути ще ближче до...

Спільнота пекарів та кондитерів. ДОЛУЧАЙТЕСЬ!
14.05.2020р.

Для Вас буде зібрано усі найсвіжіші та актуальні...

У 2019 році Україна експортувала вина на $11,9 млн
10.03.2020р.

Про це свідчать дані Держстатистики

В Україні створюють породу «бройлерних» ягнят
05.03.2020р.

В Україні планується створити нову вітчизняну...

Опитування
Опитування

Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?

4701
12.06.2007р. |
Впровадження SCADA-системи „КОНТУР II” на спиртозаводі. Апаратне відділення

Автоматизація виробництва сприяє підвищенню якості і зменшенню собівартості продукції. Вона вимагає чималих витрат сил, часу і грошей, але при вмілому підході, своєчасних і доцільних рішеннях дозволяє домогтися значного економічного ефекту. Метою автоматизації є скорочення обсягу ручної праці, забезпечення стабільності характеристик технологічного процесу та можливості спостереження, аналізу і керування людиною параметрами технологічного процесу. Засобом досягнення цієї мети є автоматизована система. В апаратному відділенні спиртозаводу у Львівській області успішно було проведено автоматизацію на основі SCADA-системи „КОНТУР”. Розробка здійснена обухівською фірмою „Техенерго”.

Упровадження значно поліпшило характеристики технологічного процесу, а також додало йому більшої наочності, ясності та чіткості. Аналіз роботи апаратного відділення після впровадження показав, що автоматизація дає помітне зниження витрат (близько 5% економії пари і 3% економії сировини), але головне – дозволяє отримати спирт найкращої якості – „пшенична сльоза”.

Перелік додаткових функцій, досягнутих за допомогою автоматизації:

Функція

Отриманий ефект

Контроль витрати бражки на вході технологічного процесу.

Економія бражки і контроль нормованого завантаження апаратного відділення.

Контроль за зміною температури і тиску в будь-якій точці технологічного процесу.

Досягнення необхідної фракції спирту, дотримання обраного технологічного регламенту, ефективне використання сировини.

Можливість відбирання спирту з 16 і 18 тарілок у колоні.

Вибір найкращої якості спирту, підтримування стабільної роботи колони.

Контроль витрати головних фракцій за допомогою витратомірів та регулювання температури конденсатора і дефлегматора (можливість відбирання складових, що погіршують якість спирту, наприклад: альдегідів, ефірів, сивушних олій тощо).

Поліпшення якості кінцевого продукту, поліпшення органолептичних властивостей (смакових якостей).

Гідроселекція на епюраційну колону.

Регулювання міцності епюрата.

Регулювання рівня води напірного бака

Встановлення точного значення тиску води в системі

Можливість регулювання якості одержуваного спирту (екстра, люкс, «пшенична сльоза»).

Легка пристосовність системи до потреб ринку.

Слід зазначити, що вищезгадані характеристики неможливо реалізувати на виробництві, не використовуючи автоматизацію на базі SCADA-систем.

 

Технічні характеристики системи

– на верхньому рівні – операторська система на базі SCADA-системи „КОНТУР”;

– в основі нижнього рівня - контролер I8000 на 8 слотів і розширення на 4 слоти;

– кількість технологічних змінних: до 300;

– контури регулювання: 15 аналогових і 1 дискретний;

– регулятори: 3 простих ПІД-регулятори і 13 каскадних регуляторів;

– програма для контролера мовою програмування С++.

 

Автоматизоване робоче місце оператора

Автоматизоване робоче місце (АРМ) оператора організоване таким чином, щоб дозволити здійснювати повний моніторинг і контроль над усіма основними параметрами технологічного процесу. Загалом АРМ нараховує понад 25 мнемосхем, частина з яких створена за допомогою технології «базової групи» системи «КОНТУР».

Головна мнемосхема спроектована як візуальне представлення технологічного процесу на моніторі оператора і має вигляд, зображений на мал. 1.


 Мал. 1. Головна мнемосхема.

На головній мнемосхемі відображено: загальну схему технологічного процесу, всі основні параметри технологічного процесу, режим регуляторів (автоматичний/ручний), положення клапанів, керування насосами (місцеве/дистанційне).

З головної мнемосхеми через меню, розташоване в нижній частині вікна, здійснюється перехід на інші мнемосхеми:

– через „Меню трендів”: до графіків історії (графіки по колонах, графіки рівнів і графіки витрат);

– через „Меню регуляторів”: до мнемосхем налаштування діапазонів і аварійних повідомлень (перехід також здійснюється кліком на „клапани”);

– через пункт меню „Налагодження регуляторів”: до вікон введення коефіцієнтів регулювання напрямку роботи клапанів;

– через пункт меню „Сигнал”: до вікон налаштування аварійних меж по кожній змінній;

– через пункт меню „Налагодження сигналів”: до налаштувань технологічних меж по кожній змінній (масштабування, відповідність величин);

– через пункт меню „Сигналізація”: до мнемосхеми введення списку повідомлень, що відповідають виникненню різних ситуацій. Приклади ситуацій: параметр вийшов за аварійну межу (вказується значення межі і наявність або відсутність звукового сигналу), перехід регулятора з одного режиму в інший (автоматичний/ручний), вмикання/вимикання насосів. Якщо відбувається подія, зазначена в цьому списку, то повідомлення про цю подію додається в список повідомлень.

 

Мнемосхема регулятора витрати спирту

Розглянемо мнемосхему одного з каскадних регуляторів (мал. 2).

 

Мал. 2. Мнемосхема каскадного регулятора витрати спирту.

 

3 смуги в правій частині мнемосхеми відображають:

червона – завдання на регулювання (бажане значення);

коричнева – вихід регулятора (реальне значення);

синя – положення клапана (установлюється регулятором автоматично).

Смуги відображають значення величин у графічному вигляді, однак під кожною смугою також вказане відповідне цифрове значення.

Над смугою завдання на регулювання міститься перемикач між автоматичним і ручним режимом.

Крайній праворуч стовпчик значень відповідає за корекцію. Угорі розташована кнопка вмикання/вимикання корекції. Далі зверху вниз зазначені: температура сивушної зони; температура 16-ої тарілки в колоні РК (ректифікаційна колона); вихідне завдання, що підлягає корекції; коефіцієнт корекції; кнопка перемикання між температурами; скориговане завдання.

У лівій частині мнемосхеми розміщено графік перехідного процесу. Графік відображає значення вищезгаданих величин і зазначених на мнемосхемі праворуч: завдання (червоним кольором), вихід регулятора (коричневим), положення клапана (синім), а також скориговане завдання (зеленим).

Шляхом проставляння/забирання галочок над графіком (реалізовано за допомогою компонента Trend Control) можна вибирати, які зі згаданих значень будуть відображатися. Тут же вказується дата і час, яким відповідають графіки, а також період часу (в секундах), за який виводяться дані.

Упровадження системи автоматизованого контролю для апаратного відділення спиртозаводу забезпечило ефективне керування технологічним процесом, а саме – моніторинг, аналіз, контроль зміни всіх технологічних параметрів. Це забезпечує більш раціональне використання сировинних ресурсів і значно підвищує рівень якості функціонування системи загалом (зменшення впливу людського фактора на виробництво, що чимало важить в такому виді виробництва). Безпосереднє відображення одночасно всіх параметрів на одній мнемосхемі, а також повідомлення про виникнення критичних ситуацій дає можливість організувати технологічний процес максимально точно, доступно, ефективно і з одержанням найкращих результатів. Збереження змін параметрів технологічного процесу дозволяє надалі проводити детальний аналіз взаємодії параметрів між собою та із системою загалом, а також виявляти причини їхньої зміни, що призводять до виникнення критичних ситуацій, і отже допомагає запобігти їх виникненню.

Кожне впровадження системи дозволяє заощаджувати кошти, підвищувати ефективність і безпеку виробництва.

Система „Контур” впроваджена й успішно працює на підприємствах харчової та хімічної галузей. «Контур» є вітчизняною розробкою, що відрізняється від подібних систем простотою, відкритістю і надійністю.

 

О. Нікітін, О. Бондар, С. Бублік, 
ТзОВ „SCADA системи
України

Теги та ключові фрази
SCADA системи на виробництві пива, впровадження SCADA, Skada системи, scada система контур, скада контур, впровадження SCADA-систем, eпюрацiйна колона, тзов „scada системиукраїни”, scada контур, функції епюраційна колона
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Інші статті
24.12.2010р.

Від проекту до здавання під ключ

Серед підприємств, здатних якісно виконати весь комплекс робіт – від проектування до здавання під ключ як невеличких забійних пунктів, переробних цехів, так і потужних м’ясокомбінатів, чільне місце посідає «Консорціум «Кентавр».

24.12.2010р.

Для якісної оцінки молока 1

Український ринок обладнання для аналізу молока представлений переважно продукцією закордонного виробництва. У нас її пропонують або дочірні підприємства, або компанії-представники чи дистриб’ютори. Для порівняння різновидів, функцій та можливостей аналізаторів молока проведено короткий огляд цього обладнання на українському ринку.

Більше статей за тегами

При використанні матеріалів посилання на www.harchovyk.com (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.