Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
 


Останні новини
Останні новини
Спільнота м'ясної індустрії. ДОЛУЧАЙТЕСЬ!
14.05.2020р.

Завдяки цьому майданчику ми хочемо бути ще ближче до...

Спільнота пекарів та кондитерів. ДОЛУЧАЙТЕСЬ!
14.05.2020р.

Для Вас буде зібрано усі найсвіжіші та актуальні...

У 2019 році Україна експортувала вина на $11,9 млн
10.03.2020р.

Про це свідчать дані Держстатистики

В Україні створюють породу «бройлерних» ягнят
05.03.2020р.

В Україні планується створити нову вітчизняну...

Опитування
Опитування

Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?

9834
31.05.2007р. |
Міжнародна стандартизація якості води

Міжнародна стандартизація вимог до якості води, а також стандартизація методів контролю розвивається рамках як у міжурядових міжнародних, так і громадських організацій, члени яких є фахівцями з різних країн світу.

Міжнародні організації

Міжнародна організація зі стандартизації (IСO). Головним завданням IСO є розробка і публікація міжнародних стандартів, які сприяють полегшенню міжнародного товарообміну та розширенню співробітництва у сфері інтелектуальної, наукової, технічної і економічної діяльності. В розробці міжнародних стандартів приймає участь більше 30 тис. інженерів, вчених і адміністраторів, 450 міжнародних організацій, включно майже зі всіма спеціалізованими агентствами ООН. З метою розробки стандартів у галузі якості води, включаючи терміни, визначення та відбір проб, ІСО створили Технічний комітет ІСО/ТК 147 „Якість води”.

У складі Технічного комітету ІСО/ТК 147 „Якість води” Україна є активним членом (Р-член), тобто вона повинна брати активну участь у засіданнях робочих органів Технічного комітету з обов’язковим голосуванням по проектах міжнародних стандартів. Нині майже всі країни, котрі мають значні досягнення в галузі забезпечення населення чистою водою, буруть участь у роботі Технічного комітету. В основі розроблюваних стандартів лежать вимоги та методики контролю якості води, апробовані в національних стандартах Австралії, Австрії, Бельгії, Болгарії, Великобританії, Данії, Індії, Іспанії, Колумбії, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Румунії, Росії, Угорщини, США, Фінляндії, Франції, Чехії, Швеції, Японії. Структура ІСО/ТК 147 подана в табл.1.

Таблиця 1

Структура Технічного комітету ІСО/ТК 147 „Якість води”

(ПК – підкомітети)

Технічний комітет ІСО/ТК 147 „Якість води”

Секретаріат – Німеччина

ПК1

Термінологія

Північна Африка

ПК2

Фізичні, хімічні і біологічні методи

Німеччина

ПК3

Мікробіологічні методи

Фінляндія

ПК4

Біологічні методи

Великобританія

ПК5

Відбір проб

Великобританія

ПК6

Точність аналізу

Великобританія

 Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) є найбільшою міжнародною організацією в галузі охорони здоров’я. Останні 50 років ВООЗ займається якістю питної води та її впливом на здоров’я людей. Одна з основних цілей ВООЗ – «всі люди, незалежно від стадії розвитку, соціальних чи економічних умов, мають право на джерело безпечної питної води». Основна функція ВООЗ у досягненні цієї цілі – «пропонувати норми та давати рекомендації щодо питань впливу якості води на здоров’я». З метою об’єднання зусиль міжнародних спеціалізованих організацій ВООЗ і продовольча комісія ООН (ФАО) в 1963 р. створили спільну Програму розробки міжнародних харчових стандартів CodexAlimentarius. Ці стандарти базуються на останніх наукових досягненнях, в їх розробці беруть участь представники 165 країн. У 1985 р. ООН закликала всі країни підтримувати та по можливості приймати стандарти CodexAlimentarius як національні. У складі цих стандартів є також стандарти на вимоги до мінеральної води, а також на вимоги до бутильованої питної води. Нормативи ВООЗ в галузі якості води лягли в основу більшості національних стандартів.

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) була створена з метою збору та вивчення інформації з питань харчування, сільського господарства, сприяння збільшенню виробництва і збуту продовольчих товарів. Нині ФАО є найбільшою самостійною організацією в системі Об’єднаних Націй зі 174 національними членами та Євросоюзом (організація-член) і штабом більш ніж 1500 професіоналів.

З початку своєї діяльності ФАО працює для того, щоб зменшити голод і бідність, сприяючи розвитку сільського господарства, поліпшенню продуктів харчування та підвищенню їхньої безпеки.

Активність ФАО розповсюджується і на розробку харчових стандартів – CodexAlimentarius, як було згадано вище.

Організація економічного співробітництва і розвитку (OECD) була створена з метою розвитку та координації економічної і соціальної політики країн-членів у різних галузях, в тому числі і в галузі екології. OECD включає 29 країн-членів з ринковою економікою та демократичною формою правління. Досліджує соціальні зміни та розвиток діяльності в торгівлі і сільському господарстві. Одним з пріоритетів є дослідження навколишнього середовища. В складі OECD є приблизно 200 комітетів і робочих груп, які розробили різні документи, в тому числі й в галузі охорони водного середовища. 

Регіональні організації

Регіональна стандартизація в галузі контролю якості води розвивається в Євразії і Північній Америці.

Північна Америка. Агентство з охорони навколишнього середовища (ЕРА) було створено на базі 44 організацій з різних відомств. В ЕРА був створений відділ води, який з залученням ведучих інженерів і вчених розробив загальнонаціональні стандарти якості води і методи контролю.

Величезний досвід розробки стандартів з контролю якості води накопичений в Американській організації з матеріалів і досліджень (ASTM). Американський національний інститут стандартів (ANSI) визнав більшість стандартів ASTMу галузі контролю якості води національними. Багато стандартів ASTM стали основою стандартів ІСО. Нині в комітеті ASTMD 19 «Вода» працює більш ніж 500 спеціалістів як урядових відомств (ЕРА), так і великих фірм і університетських центрів.

Таблиця 2

Структуракомітету ASTM D 19 «Вода»

ASTM D 19 «Вода»

D 19.02

Загальні вимоги, технічні засоби і статистичні методи

D 19.03

Підготовка проб води і осаду, спостереження за водою і зміною потоку води

D 19.04

Методи радіохімічного аналізу

D 19.05

Неорганічні компоненти у воді

D 19.06

Методи аналізу органічних речовин у воді

D 19.07

Осади, геоморфологія, відкриті потоки

D 19.08

Мембрани й іонообмінні матеріали

D 19.15

Комерційні пристрої для обробки води

D 19.24

Мікробіологія води

D 19.31

Визначення у воді слідів нафти, яка транспортується морем

 

Західна Європа. Країни-члени СЕН (Європейський комітет зі стандартизації) беруть активну участь у роботі ІСО/ТК 147 „Якість води”, оскільки підписали з ІСО низку погоджень про обмін технічною інформацією та координацією робіт, а також створили гнучку систему своєчасної відмови від розробки регіональних стандартів, якщо доцільно вирішувати проблему на міжнародному рівні. Тому всі міжнародні стандарти ІСО в галузі контролю якості води, зазвичай, приймають як європейські стандарти. Для проведення робіт зі стандартизації в галузі контролю якості води, а також із взаємодії з ІСО/ТК 147, в СЕН створений Технічний комітет СЕН/ТК 230 „Аналіз води”.

Східна Європа і Північна Азія. Державні стандарти, санітарні норми і правила СРСР стали регіональними міжнародними стандартами після розпаду СРСР згідно з досягнутим погодженням між колишніми союзними республіками. Подальше вдосконалення цих регіональних стандартів здійснюється в рамках Міждержавної ради зі стандартизації, метрології та сертифікації (МДС).

МДС – визнана організація з регіональної стандартизації. Вона підписала Угоду про співробітництво з СЕН, Угоду про обмін технічною інформацією з IСO, Угоду про співробітництво з Європейською економічною комісією ООН. 

Громадські організації

Національний санітарний фонд США (NFS International) відомий своїми стандартами в галузях охорони здоров’я, безпечності продуктів харчування і захисту навколишнього середовища. NFS володіє обладнанням для різноманітних досліджень. Кадри NFSвключають інженерів, хіміків, токсикологів, санітарних лікарів і вчених з величезним досвідом у галузі громадського здоров’я, безпеки продовольчих товарів, якості води та навколишнього середовища. Програми сертифікації NFS акредитовані ANSI. Знаку сертифікату NFS довіряють споживачі в США та інших країнах. Спеціалістами NFS у співробітництві з іншими асоціаціями була створена спеціальна дослідницька програма з добавок, які були внесенні у воду в процесах її обробки і підготовки. Цю програму одобрило ЕРА.

Американська асоціація охорони здоров’я(APHA) – найстаріша і найбільша організація професіоналів з охорони здоров’я у світі. Кількість її членів налічує понад 50 тис. Велику увагу приділяє забезпеченню безпеки питної води. До досягнень APHAналежить постійна публікація з 20-х років. ХХ ст. унікальної книги  Standardsmethodsfortheexaminationofwaterandwastewater, яка вже витримала 20 перевидань. Методики аналізу якості води, опубліковані в цій книзі, широко використовують у всьому світі, а частина стандартів ІСО була створена на базі цих методик.

Міжнародна Рада асоціацій виробників бутильованих вод (ICBWA). Те, що регулятором виробництва бутильованої води є ринок, стало чи не основним поштовхом для об’єднання виробників бутильованих вод у громадські організації – асоціації на всіх континентах (табл. 3).

Таблиця 3

Члени Міжнародної ради асоціацій виробників бутильованих вод (ICBWA)

ICBWA

Міжнародна рада асоціацій виробників бутильованих вод

International Council of Bottled Water Association

IBWA (US)

Міжнародна асоціація виробників бутильованих вод (США)

International Bottled Water Association (United States)

IBWA (LA)

Латиноамериканський сектор міжнародної асоціації виробників бутильованих вод

The IBWA Latin America Chapter

CBWA

Асоціація виробників бутильованих вод Канади

Canadian Bottled Water Association

EFBW

Федерація виробників бутильованих вод Європи

European Federation Bottled Water

ABWA

Асоціація виробників бутильованих вод Азії

Asia Bottled Water Association

ABWI

Інститут виробників бутильованих вод Австралії, Нової Зеландії, Океанії

Australasian Bottled Water Institute Inc

ICWIS

Міжнародний комітет постачальників для промисловості бутилювання води

The International Commitee of Bottled Water Industry Supplier

 
Першою була створена Міжнародна асоціація бутильованої води (IWBA) в США. Членами IWBA є більш ніж 1200 компаній США та інших країн, які виробляють 85% бутильованої води, що продається в США. З метою захисту інтересів споживачів IWBA розробила комплекс вимог до якості бутильованої води – IWBAModelCode, який включає контроль усіх стадій виробничого циклу: від вибору джерела питної води до її доставки споживачеві. У своїй діяльності щодо захисту прав споживачів бутильованої води асоціація користується підтримкою Адміністрації з харчових продуктів і ліків (FDA).

Нині вимоги до якості бутильованих вод у найбільш загальному вигляді сформульовані в ICBWAModelCode (Кодекс зразкового виробництва Міжнародної Ради Асоціацій виробників бутильованих вод).ICBWAModelCode (як і Кодекси зразкового виробництва інших асоціацій, наприклад IWBAModelCode в США, EFBW-EBWAModelCode в Європі тощо) відображає найкращі сучасні методи організації виробництва бутильованої води. В основі ICBWAModelCode – вимоги CodexAlimentarius, національні (регіональні) вимоги до якості питної води і стандарти виробництва бутильованої води – GMP (GoodManufactoryPractice) та НАCCP. Метою розробки ICBWAModelCode (остання редакція – 27.09.2004) стала консолідація вимог, виконання яких необхідне для реалізації розробленою ВООЗ концепції «керування ризиками у виробництві води». Ці вимоги призначені тільки для виробників бутильованих вод, які є членами громадських організацій.

 

Ольга Круглова

 

Теги та ключові фрази
стандарти води, європейські стандарти якості води, міжнародні і регіональні організації стандартизації мдр, іСО ПИТНА ВОДА, вода стандарти ООН, стандартизація та контроль якості води, стандартизація і контроль якості води, ісо по воді, стандарти сша в в галузі якості води, Стандарти з методів досліджування якості води
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Інші статті
24.12.2010р.

Від проекту до здавання під ключ

Серед підприємств, здатних якісно виконати весь комплекс робіт – від проектування до здавання під ключ як невеличких забійних пунктів, переробних цехів, так і потужних м’ясокомбінатів, чільне місце посідає «Консорціум «Кентавр».

24.12.2010р.

Для якісної оцінки молока 1

Український ринок обладнання для аналізу молока представлений переважно продукцією закордонного виробництва. У нас її пропонують або дочірні підприємства, або компанії-представники чи дистриб’ютори. Для порівняння різновидів, функцій та можливостей аналізаторів молока проведено короткий огляд цього обладнання на українському ринку.

Більше статей за тегами

При використанні матеріалів посилання на www.harchovyk.com (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.